Καθημερινές είναι οι παρεμβάσεις των συνεργείων αυτεπιστασίας του Δήμου Καλαμάτας στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης, με προτεραιότητα στις γειτονιές.
Τα έργα που -μεταξύ άλλων- εξελίσσονται είναι:
- Κατασκευή και τοποθέτηση κιγκλιδωμάτων (200 μ.) στην Αρτέμιδος έως τον κυκλικό κόμβο της γέφυρας στην αγορά καθώς και στην περιοχή Αγ. Σωτήρα.
- Τοποθέτηση και αντικατάσταση αστικού εξοπλισμού (Αγ. Δημήτριος, Ανδρέα Εμπειρίκου και Ν. Βρεττάκου, Σόλωνος, Αρτέμιδος, Αριστομένους, πλατεία Αγ. Ταξιαρχών, Καίσαρη -ολοκλήρωση του 3ου πάρκου τσέπης-).
- Παρεμβάσεις για την αποκατάσταση φθαρμένων βοτσαλωτών δαπέδων - πεζοδρόμων στην περιοχή των εργατικών κατοικιών Αγ. Τριάδας.
-Επισκευές και αποκαταστάσεις ρείθρων, κρασπέδων και πεζοδρομίων (Βασ. Γεωργίου, Αριστοδήμου, Φαρών, Σανταρόζα).
- Επισκευές στο Ά ΚΑΠΗ
Επίσης, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες τσιμεντόστρωσης περιπατητικών διαδρόμων στο πάρκο Αγ. Τριάδας. Στο επίκεντρο και τα σχολεία του Δήμου με παρεμβάσεις εσωτερικά και εξωτερικά (ελαιοχρωματισμοί, ηλεκτρολογικές - υδραυλικές επιδιορθώσεις).
Τέλος, έχει ξεκινήσει ήδη η διαμόρφωση του προαύλιου χώρου του υπνωτηρίου στην περιοχή της Αγ. Τριάδας, καθώς και η δημιουργία διαδρόμων πρόσβασης σε αυτό (πρόσβαση και για ΑμεΑ).