Τη θλίψη του για το θάνατο του πρώην Δημάρχου Τρίπολης Δημήτρη Παυλή εξέφρασε ο Δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος. Σε δήλωσή του ο Δήμαρχος ανέφερε:
«Έφυγε πρόωρα από τη ζωή ένας άνθρωπος που υπηρέτησε την αυτοδιοίκηση και γενικότερα το δημόσιο βίο, με υψηλό αίσθημα ευθύνης. Η προσφορά του μεγάλη και η παρακαταθήκη του σημαντική, ιδιαίτερα για την αγαπημένη του Τρίπολη.
Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια στην οικογένειά του. Ας είναι αιωνία η μνήμη του».